ORGANİK BESLENME

Sağlıklı Besinler

 • Okulumuzda katkı, koruyucu, mısır, soya ve tavuk içerikli ürünler kullanılmamaktadır.
 • Okul dışından yiyecek kabul edilmez, çocuklara şeker, çikolata vs.verilmez
 • Ekmeğimiz Halk Ekmek’in tam buğday ekmeğidir.
 • Kahvaltılarımız organik peynir, zeytin, tereyağı, bal, reçel, yumurtadan oluşur. Mısır gevreği, krem çikolata gibi yiyecekler kahvaltıda yer almaz. Kahvaltılarda içecek olarak günlük şişe süt ve kış aylarında ıhlamur/kuşburnu vb. bitki çayları verilir.
 • Hazır meyve suları/toz içecekler kullanılmaz.
 • Yemeklerimizde Zeytinyağı ve tereyağı (Hatay Samandağ yöresinden getirttiğimiz ev yapımı) dışında yağ kullanılmaz.
 • Meyve ve sebze ihtiyacımız Feriköy Organik Pazar'da anlaşmalı olduğumuz sertifikalı tedarikçilerden karşılanmaktadır.

Okullarda Sağlıklı Beslenme

Pera Çocuk Anaokulu'ndaki Uygulamalar

Merhaba ben Doğal Yaşam ve Beslenme Koçu Gülden Kılınç Doğan, Pera Çocuk Anaokulu’nın gıda denetçisi ve beslenme danışmanıyım. Sizlerle bu yazımda çocuk beslenmesi konusunda bilgiler paylaşacağım.

Okul çağı, çocuklarda alışkanlıkların kazanıldığı dönemdir; okul ise çocuğun beslenme açısından öğünleri ev dışında geçirdiği en önemli yerdir. Evde aileden etkilenen çocuk, okulda arkadaşlarından ve öğretmenlerinden etkilenerek onları örnek alır. Bu dönemde çocuklarda sağlıklı beslenme çevre ve eğitimle şekillenir. Bu dönemlerde çocuklarda sağlıklı beslenme bilinci oluşturarak ileriki yaşlardaki seçimlerini de etkilemiş oluruz.

Pera Çocuk Anaokulu’nda 2 – 6 yaşları arasında öğrencilerimiz bulunmaktadır. Bu yaş aralığı büyümenin en hızlı olduğu dönemdir. Her çocuğun günlük alması gereken enerji miktarı ve sıvı miktarı da farklıdır. Beslenmenin çocuklar üzerindeki etkileri göz önünde bulundurulduğunda, öğünlerle verilen enerjinin günlük alması gerekenden fazla olmamasına dikkat edilmelidir. Beslenme kaynaklı hastalıkların en büyük sebebi çocukluk yaşlarda verilmeyen beslenme eğitiminden kaynaklı yanlış beslenme alışkanlığıdır. Okulumuzda verilen besinler tüm öğünlerde çocukların ihtiyacı olan enerji miktarını ve besin ögelerini karşılayacak düzeyde ayarlanmaktadır. Çocuklar okulda önce sabah kahvaltısı ile güne başlarken, ardından öğle yemeği ve ikindi kahvaltısı ile günlük ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar. Daha uzun süre okulda kalması gereken çocuklarımıza ise 2 ara öğün verilmektedir.

Yaş gruplarına göre enerji miktarları aşağıdaki gibidir;

 • 2 Yaş  1200 kalori/gün
 • 3 Yaş   1300 kalori/gün
 • 4 Yaş   1400 kalori/gün
 • 5 Yaş   1500 kalori/gün
 • 6 Yaş   1600 kalori/gün

Günlük sıvı ihtiyacı, su ve suyun dışında yemeklerle ve içeceklerle alınan sıvı miktarı demektir. Çocukların günlük alması gereken sıvı miktarı; 150-175 ml x kg’dır. Yani her çocuğun alması gereken sıvı miktarı ağırlığına göre hesaplanmaktadır.

Okulumuzda kullanmış olduğumuz tüm gıdalar doğal ve organiktir. Menülerimiz mevsiminde yetişen sebze ve meyvelerden oluşmaktadır. Şeker, tavuk, balık menülerimizde yer almamaktadır. Kullanmış olduğumuz yumurtalar organik sertifikalı olup şahsım tarafından besin ögesi analizlerine kadar yapılmıştır. Okulda sunduğumuz yemek hizmetleri ile çocukları doyurmayı değil sağlıklı beslemeyi amaç ediniyoruz. Bu nedenle, besin değeri yüksek gıdaların vücuda daha yararlı olması için emilimlerini arttıracak besinlerle birlikte tüketilmesini sağlıyoruz. Mevsiminde bol bulunan sebzeleri ve meyveleri dondurucumuza koyarak diğer mevsimlerde kullanımını sağlayarak çeşitliliğimizi arttırıyoruz. Yaz döneminde domateslerden konserve yaparak, mevsim dışı kullanımını önlüyor ve yemeklerimizin antioksidan özelliklerini arttırıyoruz. Çocuklarımız için kullandığımız etler Samsun’un yaylalarında hazır yem yemeyen ve dağlarda otlayarak gezen hayvanların etlerinden oluşmaktadır. Peynir ve tereyağlarımız Kars’tan otlayan hayvanların sütlerinden üretilmektedir. Ekmeklerimiz kendi okulumuzda organik un ve ekşi maya ile yapılmaktadır. Organik sertifikalı sütleri kendimiz mayalayarak çocuklarımıza yoğurt ve ayran olarak sunmaktayız.

Unutulmamalıdır ki çocuklar ne kadar sağlıklı beslenirlerse o kadar iyi öğrenirler. Sağlıklı çocuklar, sağlıklı bir gelecek demektir…

Sağlık ve Hijyen

Günümüz koşullarında çocuklarımız için gösterdiğimiz özenin temelinde sağlıklı beslenme ve hijyen kaygımız belirleyicidir. Özellikle hayatımıza her geçen gün artarak dahil olan kimyasal ürünler; insanlık için özellikle de çocuklarımız için büyük tehlike oluşturmaktadırlar. Bu tehlikeyi imkanlar dahilinde aza indirmek yeni nesillere ve yaşadığımız gezegene en önemli katkımız olacaktır.

Bu nedenlerle okulumuzda kimyasaal ürün kullanılmamasına özen gösterilmekte olup hijyen ve temizlik için kimysal içerikli materyaller yerine doğal bitkisel içerikli, insana ve doğaya zararı olmayan geridönüşümlü ürünler kullanılmaktadır.

Okulda kullanılan tüm ürünlerin TSE, İSO9001, İSO22000, CE ve Uluslararası standartlarda kabul gören insan ve çevre sağlığına zararı olmayan ürünler olmasına özen gösterilir.