Çocuklarda Resim ve Boyama Etkinlikleri

Çocukların resim yapma ve boyama faaliyetleri okul öncesi eğitimin doğal manzarasının en önemli parçasıdır. Çocuklar için keşfedilmeyi bekleyen canlı renkler onların hayal dünyasını renklendirirken beraberinde nasıl kazanımlar sağlıyor, birlikte inceleyelim.

Boyama neden bu kadar değerli?

Eğitimciler ve bakıcılar iş programlarının bir bölümünü doldurmak adına resim ve boyama etkinlikleri planlayabilirler. Ancak birçok akademisyen ve eğitimci resmin basit bir etkinlikten çok daha fazlası olduğu bilmektedir. Resim ve boyama çocukların; fikirlerini iletmek, duygularını ifade etmek, renkleri keşfetmek, iş ve sonuç çıkarımları oluşturmak için kullandığı en önemli yoldur.

Okul öncesi eğitmenlerin çoğunluğu, çocuklarla resim yapmaya değer verirler. Çocuklar boyama süreçlerinin kendileri için değerli olduğuna dair fikirler çıkarabilir ve boyama ile daha fazla etkileşim halinde etkinliği gerçekleştirebilirler. Örneğin; “Fırçayı dik olarak kağıda sürdüğümde çizdiğim çizgi büyür.”, “Kırmızı ve turuncuyu karıştırarak yeni kırmızı renkler görebilirim.”… Bir çocuğu resim ya da boyama yaparken gözlemlediğimizde onun dünyasını, gelişimsel yeteneklerini, ihtiyaçlarını ve ya çıkarlarını algılama biçimini anlamaya başlayabiliriz.

İlham almak!

Çocuklarda yetişkinlerde olduğu gibi arkadaşlarından, kitaplardan, müzelerden, doğadan, sanatçılardan esinlenebilir ve hatta her gün yaşadığı olaylardan fikirler çıkarak ilham kaynağı yaratabilirler.

Boyama ve resmin sakinleştirici süreci genellikle küçük yaştaki çocuklarda daha fazla etkilidir. Çocuklar büyüdükçe bu etkinlik olan için fikirlerini iletme yolu haline gelmektedir.

Onlara Sağlıklı Bir Boyama Deneyimi Sunun

Çocuklara deneme yapabilecekleri farklı boylarda birçok fırça ve geniş kağıtlar sağlamalısınız. Onlara daha az miktarlarda boya sunmanız boyaların dökülmesini engelleyeceği gibi, diğer renkler olmadan var olan boyaları karıştırarak keşfetme imkanı sağlayacaktır. Boyama alanları kesinlikle çocuğun fiziksel özelliklerini desteklemelidir. Onlara rahat edebileceği masalar, sandalyeler ve şövaleler sunmalısınız. Eğer boyama yapacak çocuklar çok küçükse kucakta tutulmalı ya da bir yetişkin ile beraber oturtulmalıdır.

Etkinlik Esnasında Konuşmalar

Çocukların boyamasına ya da resmine müdahale etmek ve onları cesaretlendirmek önemlidir. Öncelikle çocuğun sizinle konuşmayı isteyip istemediğini anlayın. Konuşmaya başlamanın en iyi yolu onların çizdiği şeyi anlatmak olacaktır. “Resminde uzun mavi çizgiler ve daireler var.” Çocuğun size yanıt verip vermeyeceğini görmek için bekleyin; sizinle daha fazla şey paylaşmak isteyebilir ya da sadece resmi ile ilgilenmek isteyebilir. Kesinti boyama sürecini etkileyebilir. O nedenle sadece çocuklar paylaşmaya hazır olduğunda onların düşüncelerini etkileyecek konuşmalar yapın. “Kırmızı ve sarı kullanmışsın, resmin diğer bölgelerinde başka hangi renkleri kullanacaksın?”

 

Pera Çocuk Anaokulu

Unutmayın ki çocuklarla yapılan resim, basit bir resimden çok daha fazlasını görmemizi sağlar. Biz Pera Çocuk Anaokulu olarak boyama ve resim etkinliklerinde çocukları dikkatle gözlemliyor ve onlar hakkında muazzam bilgilere sahip oluyoruz.

Aileler ile keşfettiklerimizi ve bunların neden önemli olduğunu paylaşıyor, çocukların gelişimine bu etiklik ve çıkarımlar ile katkıda bulunuyoruz.